Пошук

Контакт

КУ "Зміївський ЦПРПП"

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 12

3-36-62

zmcentrprpp@i.ukr.net

Як правильно вибрати електронну книжку для школяра. Думки та рекомендації експертів

18.02.2021 18:57

Електронна книжка – це сучасна бібліотека, і освоєння її в ранньому віці на все життя виробить звичку читати. Саме діти першими відчувають потяг до технологій, і використання електронної книжки для них є задоволенням, а не обов'язком.

А як же паперова книжка, хіба вона зникне з ужитку? Так, імовірно, у недалекому майбутньому все-таки станеться витіснення її, вона залишиться елементом культури для певної частини населення. Паперова книжка має свою привабу – перегортання сторінок, запах палітурки, фундаментальність. Іще тридцять років тому в кожній родині стояла книжкова шафа чи висіли полиці з книжками. І як потреба, і як знак приналежності до освіченого класу.

Зараз технологія E-ink в електронних книжках має переваги перед ЖК-екранами. Основним у них є ілюзія звичайного паперу і друкарського тексту, оскільки екран не світиться й текст читається у відбитому світлі. Екран не споживає енергію в статичному стані, вона потрібна лише під час гортання сторінок. Це друга важлива перевага перед екранами планшетів і смартфонів – мінімальне споживання енергії та відсутність потреби щодня заряджати акумулятор. Ну й перевага перед паперовою книжкою в тому, що на одному пристрої їх може зберігатися десять тисяч, тобто ціла бібліотека. І вона буде в кілька разів дешевшою, ніж бібліотека паперових книжок.

Нині всі виробники вийшли на гідний рівень якості, і хоча моделей дуже багато, поганих із-поміж них уже немає. Пристрої різняться розміром екрана, вагою, способом управління: кнопковим або сенсорним – об'ємом пам'яті, кількістю форматів, у яких можуть бути представлені файли книжки, наявністю або відсутністю підсвічування. А також функцією доступу до інтернету, способом завантаження інформації – Wi-Fi чи кабель, можливістю слухати аудіокнижки й музику.

Є ще багато дрібних деталей, але основні перераховані вище, і цей список дає змогу скласти перелік пріоритетів з огляду на передбачуваний бюджет.

Оскільки ми розглядаємо пристрої для школярів, то вибираємо екран, виготовлений за технологією E-ink. Це технологія відображення інформації, розроблена для імітації звичайного друку на папері. Вона дає змогу не тільки економити енергію, а й берегти очі дитини, бо немає мерехтіння екрана. Розмір екрана не є основним критерієм, адже розмір шрифту може бути будь-яким. Наявність підсвітки – це зручно, а відсутність не є критичною, оскільки й паперові книжки не мають підсвічування.

Час роботи на одній зарядці акумулятора – важлива характеристика. Технологія E-ink потребує таких незначних витрат енергії, що сучасні пристрої працюють без підзарядки близько місяця. Однак додаткові можливості, як-от Wi-Fi, Bluetooth, підсвічування, навушники та ін. скорочують час автономної роботи. Але все одно це тижні, а не дні.

Найпростіші й доступні пристрої зберегли кнопкове управління. Воно не вимагає витрат енергії та цілком задовольняє потребу в читанні. Сенсорне – комфортніше й уже стало звичним. Є екрани з двошаровим сенсорним управлінням, де другий шар дає змогу робити нотатки на полях книжки під час читання.

Школа може рекомендувати розмір книжки, що наближений до розміру підручника. Великий екран зручніший, але збільшується й вага. Найбільш популярний розмір книжок – 6–7 дюймів, а вага – 200–300 грам. Усі пристрої на ринку мають розміри в діапазоні 5–13 дюймів. Вибір багатий.

Ціна книжки залежить від багатьох факторів. Зараз на ринку представлено моделі вартістю від 2000 до 23000 гривень. Ціна залежить від країни виробника та можливостей "читалки". І дешеві, і дорогі пристрої виконують основну функцію – задовольняють потребу в читанні. Часто дитині досить простого пристрою, усе інше залежить від можливостей батьків.

Evromedia E-Підручник One коштує 2299 гривень. Це один із найдоступніших на сьогодні варіантів електронної книжки з діагоналлю екрана 6 дюймів і підтримкою всіх основних форматів. До того ж одного заряду батареї вистачає більш ніж на місяць активного читання! Ви можете безкоштовно скачати книжки з мережі Інтернет і читати їх на Evromedia One, просто перетягнувши мишкою потрібний файл у папку електронної книжки, підключеної через USB-роз'єм до вашого персонального комп'ютера або ноутбука.

За електронними книжками (або, як їх ще називають, рідерами, читалками) майбутнє. Школяр, який розвиватиметься й досягатиме успіхів у майбутньому, буде вдячним за придбання її. Смартфони і планшети занурили дітей у неконтрольований потік інформації. І це вже завдає шкоди нестійкій психіці. Зосередити їхню увагу на книжках за допомогою сучасного технічного пристрою – достойна мета.